Цьогоріч МОН розпочинає пілотування реформи «Нова українська школа» на рівні базової середньої освіти та розроблення змісту профільної освіти, – Сергій Шкарлет під час Освітнього форуму-2021

Ключовим завданням Міністерства освіти і науки України у 2021 році є продовження реформи системи загальної середньої освіти відповідно до Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту» та Концепції «Нова українська школа». Про це поінформував Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет під час Партнерського форуму «Освіта України 2021: стратегічні цілі та пріоритетні напрями». 

Очільник МОН зазначив, що цього року Міністерство розпочинає пілотування реформи «Нова українська школа» на рівні базової середньої освіти та водночас спільно з Національною академією педагогічних наук України працюватиме над створенням старшої профільної школи й розробленням змісту профільної освіти, а також підвищенням кваліфікації вчителів.

Ще одним важливим завданням, за словами Сергія Шкарлета, є формування спроможної освітньої системи  та ефективної мережі закладів загальної середньої освіти в територіальних громадах. 

«Пропоновані зміни до Закону України “Про повну загальну середню освіту”, над якими працює МОН спільно з профільним Комітетом Верховної Ради України, передбачатимуть скасування обмежень повноважень сільських, селищних та місцевих рад незалежно від чисельності населення територіальних громад. Зокрема, планується розширити повноваження засновників закладів освіти при створенні мережі академічних ліцеїв», – зазначив Сергій Шкарлет.

Він наголосив, що кожна дитина, яка виявить бажання навчатися в 10-му, 11-му та 12-му класі,  матиме таку змогу.

Окрім того, Міністр підкреслив, що сьогодні освітяни, як і медичні працівники, перебувають на передовій. Саме тому МОН докладає максимальних зусиль для забезпечення гарантій на гідні умови життя та праці освітян. Зокрема, з 1 січня 2021 року було збільшено їхні посадові оклади на 20%, з 1 грудня планується збільшити ще на 8,4%.  

Передбачається запровадити педагогічну інтернатуру, що дозволить досвідченому педагогу отримувати 20% доплат за наставництво. Також буде продовжено сертифікацію педагогічних працівників.

Під час виступу Сергій Шкарлет окреслив найбільш важливі кроки на 2021 рік у сфері загальної середньої освіти: 

  • забезпечення професійної орієнтації учнів;
  • розширення державно-приватного партнерства;
  • реалізація програми «Спроможна школа для кращих результатів».

«Головна мета в розбудові Нової української школи – це забезпечення кожній дитині рівного доступу до якісної повної загальної середньої освіти», – наголосив Міністр.

Він нагадав, що у 2020 році Урядом було затверджено Державний стандарт базової середньої освіти, на основі якого розроблено проєкт Типової освітньої програми. 

Також, за словами Міністра, в межах децентралізації та відповідно до Законів України «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту» триває формування мережі опорних закладів освіти, виділено кошти на придбання шкільних автобусів.

28 січня цього року був виданий Указ №27 «Про стипендії, премії та гранти Президента України у сфері освіти», яким передбачено заснування президентських стипендій для учасників ЗНО з найвищими результатами,  премій для переможців всеукраїнських та міжнародних учнівських олімпіад з навчальних предметів та грантів на навчання за кордоном.

Завершуючи виступ, Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет висловив вдячність від імені всіх освітян Президенту України Володимиру Зеленському за всебічну підтримку сфери освіти і науки. 

Нагадаємо, при Президентові України буде створена Рада з розвитку загальної середньої освіти. Про це заявив Глава держави Володимир Зеленський на форумі «Освіта України 2021: стратегічні цілі та пріоритетні напрями» сьогодні, 9 лютого.

Довідково.

У 2020/2021 навчальному році в Україні функціонує понад 14 тисяч закладів загальної середньої освіти різних типів та форм власності (у тому числі 1033 – опорні заклади освіти, 1540 – їх філії), в яких здобувають освіту понад 4,2 мільйона учнів та працює 441 тисяча вчителів.

За матеріалами Міністерства освіти і науки України